+90 505 245 77 58

Sosyal Medyada Biz}

S.S.S

AKLINIZDA SORU İŞARETİ KALMASIN
Siz değerli müşterilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.
Halımı neden temizlemem veya temizletmem gerekir?
Dış mekandan gelen tozlar, kir kalıntıları, yiyecek, içecek döküntüleri, bakteriler, uçucu organik bileşikler ve başka biroldukça kirletici madde zamanla halınızın liflerine işlemektedir. Basitleştirecek olursak, halının yıkanması bir lavabo gibi işlev görür. Yukarıda belirtilen kirletici maddelerin hepsinı toplar ve filtre eder. Bu, toplama ve filtre etme işlemi nefes almış olduğunız havayı temizler ve daha sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlar.
Halımı ne sıklıkta temizletmem gerekir?
Halıbir, daha seyrek kullanıla yıkama sıklığı, ev sakinlerinin sayısına ve kullanım düzeyine bağlı olarak evden eve değişiklık gösterecektir. Fazla kullanılan odalarda 3-6 ayda n odalarda ise 9-12 ayda bir temizletmeniz gerekir. Eğer çocuğunuz veya ev hayvanınız var ise, bütün ev halılarını minimum yılda 2 kez komple temizletmeniz gerekir.
Halı üzerine kazara sıvı döküldü, kurumasını nasıl hızlandırabilirim?
Halının kuruması; evin nemine, sıcaklığına ve elyafın yoğunluğuna bağlıdır. Kuruma sürecini hızlandırmak için, fanlardan yararlanabilir, pencereleri 5-6 santim açık bırakabilir, ısıtıcıyı açabilir (70-72 aşama) ve daha sıcak havalarda klimayı açık bırakabilirsiniz. Nemli halıdan sert zemine geçerken özellikle dikkat edin. Sert zeminler ıslak olacaktır. Tamamen kuruyuncaya kadar halı üzerinde mümkün olmasıyla birlikte az gezinilmesi sağlamaya çalışın. Kuruma sürecinde varsa ev hayvanlarını halı üzerinde gezdirmemeye çaba gösterin.
Ağır mobilyalardan ve keskin cisimlerden kaynaklanan çukur izleri giderilebilir mi?
Bu tarz çukurlaşmaların ortadan kaldırılması için güvence verilemez. Bu duruma ısı, nem ve halıların belli araçlarla elle temizlenmesi katkıda bulunabilir. Halı yıkama işlemi probleminin çözümüne katkı sağlayabilir, gene de halının eski haline dönmesi zaman alabilir. Ciddi durumlarda bu şekilde hasarlar kalıcı olabilir.
Halıların temizlenmesi sağlık, alerji konularında faydalı olur mu?
Evet; halınızı, döşemelerinizi düzenli ve bilgili temizletmeniz birçok alerji yapıcı maddeleri ve öteki kirleticileri ortadan kaldıracak ve daha iyi nefes almanızı sağlayacaktır. Uygun şekilde temizlenmeyen ve bakımı yapılmayan halılar ve kumaşlar bina içinde ve ev ortamında çeşitli sağlık problemlerı yaratma potansiyeline sahiplerdir.
Halım eski, değiştirmem mi gerekiyor?
Günümüzde halının değiştirilmesi çok maliyetli olduğundan, en iyisi kullanılan halı, kilim şeklinde eşyaları öncelikle ustalaşmış halı yıkama firmalarına temizletmektir. Bu, daha az maliyetlidir ve farklılık yaratabilir.
Halıları toplarken nelere dikkat etmem gerekir?
Temizlenecek olan alanlardaki kırılabilecek eşyaları güvenli bir yere taşımalısınız. Masalardaki resimler, lambalar, hatıra eşyaları vs. Kaldırılmalıdır. Halılar, sarılıp rulo hale getirilirken halının üst yüzeyi iç kısımda kalmalıdır.
Halı yıkamanın katkıları nelerdir?
Halıların temiz olması, her ev sahibi için övünç kaynağıdır. Özellikle misafirlerin kirli halılarla karşılaşması istenmediğinden dolayı, halı yıkama birçok kadının vazgeçilmez hizmetleri içinde yer verilmiştir. Satın alan memnuniyetinin önemli olduğu iş yerlerinde de, halıların kirli olması telafi edilemeyecek bir durumdur. Kirlenmiş halılar, müşterilerde olumsuz bir izlenim bırakır. Bu nedenle, çalışma alanındaki halılar, 3 ya da 6 ayda bir halı yıkama profesyonelleri tarafınca yıkanmalıdırlar.
Yün halı nasıl yıkanır?

Yün halılar kıymetli halılar olduğundan dolayı yıkatacağımız firmayı çok iyi seçmemiz gerekmektedir. Maddiyatının yanı sıra maneviyatı olan antik halılarınız olabilir.

Özellikle bu biçim halılarınızın yıkanmasında kötü sonuçlar almamak için yıllardır bu işi icra eden deneyimli ve lüzumlu ekipmanlara haiz firmaları tercih etmeliyiz.

Yün halılar ev ve bahçe ortamında yıkanmamaktadır. Çünkü yırazı gelen halının fazla suyu hızlı bir halde atılmazsa, halı kök boya olduğundan dolayı renk verecektir ve malesef bozulmuş olacaktır. Bu şekilde renk vermiş halılarınız var ise Ata Halı Yıkama bünyesinde bu halıların renkleri düzeltilebilmekte eski haline getirilebilmektedir.

Şekli bozulan halı düzeltilir mi?
Şekli bozulan tüm halıları uygulanan ustalaşmış yöntemlerle eski haline getirilebilmektedir. Halının bozulmasındaki en büyük sebep dokuma tezgahlarında kullanılan malzemelerin kalitesinin düşüklüğüdür. Halının bozulması denince en sık rastlanan sorun zaman içinde saçakların kopması yada halının renk vermesidir. Bu tip sorunlar genelde el dokuması tabir edilen halılarda yaşanmaktadır. Bizim şeklinde ustalaşmış firmalarında her türlü onarım ve tadilat yapılabilmektedir.
Halılarımı yıkattım ama hep kat izi var?
Lütfen çift tırnak gibi özel karakterler kullanmayınız.
Halı kurutma nasıl yapılır?
Halı sıkma makinaları evizinde bulunan çamaşır makinalarının biraz daha büyüğü gibidir. Halılar rulo yapılarak makinaya verilir . Makina yüksek devirde döndüğünden halıdaki suyu dışarı atmaktadır. Makinadan çıkan halı %98 kuru olarak çıkar. Kapalı alandaki kurutma odalarına asılarak kuruma ,havalandırma işlemi yapılır.
Halının m2 si nasıl hesaplanır?
Halılar m2 usulü yıkanmaktadır. Bir halının kaç m2 bulunduğunu hesaplamak son aşama kolaydır. Halınızın eniyle boyunu ölçün ve çarpın. Örneğin : Eni 1metre boyu 3metre olan bir halı 3*1 = 3 m2 dir. Periyodik olarak ata halı yıkama firması tarafınca yıkaması meydana getirilen halılar, sağlıklı ortamlar oluşturulması için de önemli katkıda bulunur.